Freelancing - novodobé podnikanie


Tradičné zamestnanie na plný úväzok už nie je jediná možnosť ako si zarobiť a realizovať sa. V dnešnej dobe túžime po flexibilite, dostatku času na záľuby, rodinu či cestovanie. Trh práce ponúka viacero možností a jednou z nich, ktorý zaznamenáva vzostup v zahraničí i na Slovensku je freelancing. Freelancing predstavuje prácu na voľnej nohe, teda prácu, ktorú vykonáva nezávislý odborník. Freelancer môže svoje služby ponúkať viacerým klientom naraz, nemá zamestnancov, sám sa rozhodne ako a odkiaľ bude pracovať, dôležitý je výsledok jeho práce a dohoda s klientom. Najčastejšie sa jedná o živnostníka alebo jednoosobovú sro.

Pracovať ako freelancer má viacero výhod. Jednou z najväčších je flexibilita a fakt, že freelancer je sám sebe pánom. Nemá šéfa a nepotrebuje ani kanceláriu, často pracuje z domu za počítačom. Motiváciou býva aj vyššia finančná odmena. Daňové zaťaženie je v tomto prípade na freelancerovi, čo je odzrkadlené v hrubom príjme resp. tržbe. Avšak na rozdiel od bežného zamestnanca, živnostníci majú možnosť znížiť si odvody a dane o náklady spojené s vykonávaním práce. Veľkou výhodou freelancera je aj jeho samostatnosť a  schopnosť organizovať si svoj pracovný čas, flexibilita výberu zaujímavejších projektov, najmodernejších technológií alebo práca na viacerých projektoch naraz.

A akú prácu môžete ako freelancer ponúkať? V podstate naozaj čokoľvek. Dôležité je byť v danej oblasti odborník, vzdelávať sa, rásť a mať dostatok klientov, aby ste si zabezpečili príjem. Momentálne sa najčastejšie stretnete s nasledovnými : copy-writer, grafik, blogger, prekladateľ, tlmočník, ilustrátor, fotograf, rôzne pozície v oblasti IT, marketingu či účtovníctva.

Freelancing je aj jednou z možností ako si mamy na rodičovskej dovolenke môžu privyrobiť. Nie je ojedinelé, že mnohé začnú s malým projektom a rozbehnú nakoniec úspešný biznis, v ktorom pokračujú aj po skončení rodičovskej dovolenky. Úspešné sa stali mnohé v oblasti písania/bloggovania/fotenia o cestovaní, varení, či zdravom životnom štýle a cvičení. Dôležité je taktiež budovanie mena, portfólia a zháňanie zaujímavých projektov. S tým Vám pomôže naša platforma JOBin.sk. Preto neváhajte, začnite zarábať ešte dnes a vybudujte si vlastnú klientelu. Stačí sa registrovať a vytvoriť si profil Freelancera.

Firmy často vyhľadávajú freelancerov, ktorý prinášajú odbornosť, vyššiu flexibilitu a efektivitu. Spoločnosť často potrebuje odborníka na projekt či dočasnú výpomoc a zamestnať niekoho na trvalý pracovný úväzok by bolo nevýhodné.Taktiež, zamestnanie človeka na trvalý pracovný pomer predstavuje veľký záväzok pre firmu, preto je využitie freelancera atraktívne aj pre malé alebo rozbiehajúce sa firmy. Freelancing je forma práce, ktorá bude v budúcnosti viac využívaná a atraktivita freelancingu rastie každým rokom.

Ale všetko má svoje výhody aj nevýhody. Čo sú potenciálne úskalia takejto formy podnikania? Dlhodobá izolácia a domáci stereotyp však nemusí vyhovovať každému. Čoraz viac sa preto rozmáhajú co-workingové centrá, kde sa stretne viacero freelancerov (alebo startupistov), prenajme si miesto na deň, mesiac či dlhšie a pracuje po boku iných. V týchto priestoroch je možnosť dohodnúť si aj pracovné stretnutie, spoznať potenciálnych klientov, načerpať inšpirácie či vybudovať sieť kontaktov. Samozrejme pri tejto forme práce, a teda aj podnikania, treba myslieť na to, ze freelancer sa nemôže spoliehať na kolegov, šéfov či kohokoľvek iného, všetky rozhodnutia a zodpovednosť za vykonanú prácu sú u neho.

Aj výhodná flexibilita si vyžaduje sebadisciplínu ako aj oddelenie pracovného a súkromného života, aby rovnováha skutočne nastala a nešlo len o prácu kedykoľvek teda vždy.