Poznáte mýty o ženách na pracovisku?

Ženy sú ambicióznejšie viac než kedykoľvek predtým a flexibilita na pracovisku je ich hybným motorom.  Spoločnosť McKinsey v spolupráci s organizáciou Leanin.org urobili už deviaty ročník medzinárodného prieskumu Ženy na pracovisku, ktorý sa uskutočnil v Amerike a Kanade. Prieskum odhaľuje štyri mýty o skúsenostiach žien z pracoviska a kariérnom napredovaní. Mnohé z týchto mýtov sú už dávno známe, ale pozoruhodný je nedostatok pokroku a neustále sa opakovanie rovnakých problémov na pracovisku. Tieto zahŕňajú kariérne ambície, bariéry k napredovaniu žien do vyššieho vedenia, účinok a rozsah mikroagresií na pracovisku a dopyt žien po flexibilnej práci. Dúfame, že zvýraznenie týchto problémov v spoločnosti pomôže nájsť cestu vpred, a že zastarané myslenie sa zmení a pomôže ženám napredovať.

 

 

Výsledky prieskumu poukázali na štyri hlavné mýty:

 

 

Mýtus 1 : Sú to zväčša ženy, ktoré chcú mať benefit z flexibilnej práce

Realita: Muži a ženy vnímajú rovnako flexibilitu ako „top 3“ zamestnanecký benefit, ktorý je pre nich rozhodujúci pri výbere zamestnania

Väčšina zamestnancov hovorí, že možnosť pracovať na diaľku a mať kontrolu nad ich vlastným denným harmonogramom sú top výhody spoločností a až na ďalších miestach sa nachádzajú iné benefity spoločnosti.  Flexibilita na pracovisku bola dokonca na vyšších priečkach ako preplatená rodičovská dovolenka a „sick days“ navyše alebo firemná škôlka.

Flexibilita v práci sa pretransformovala z niečoho, čo „je pekné mať“ na niečo, čo je považované za rozhodujúci benefit. Ženy to ocenia najviac, pretože ženy sú zväčša tie, ktoré majú  neúmerne viac povinností v súlade so starostlivosťou o deti a domácnosť. Viac ako 38% žien uviedlo, že bez flexibility, ktorú im ponúka ich zamestnávateľ alebo kratší pracovný úväzok by museli ich prácu opustiť.

Ale nie sú to len ženy alebo matky, ktoré majú výhody: hybridná alebo telework (práca na diaľku) prináša dôležité výhody pre všetkých zamestnancov. Lepší súlad pracovného a súkromného života prináša zároveň v menšej miere únavu a vyhorenie z práce. Prieskum ukazuje, že work-life balance a nízky stupeň vyhorenia u zamestnancov sú kľúčom k úspechu spoločnosti. Viac ako 83% zamestnancov uvádza, že flexibilita podporuje ich schopnosť pracovať efektívne a byť produktívnejší.

Na tieto výzvy reaguje aj nový pracovný portál JOBin.sk, ktorý sústreďuje flexibilné pracovné ponuky vhodné najmä pre ženy a matky.

 

Mýtus 2: Ženy sa stávajú menej ambicióznymi

Realita: Ženy sú ambicióznejšie než pred pandémiou — a flexibilita, ktorú pandémia priniesla poháňa ešte viac tieto ambície

Pri každom type práce, sú ženy oddané svojim kariérnym ambíciám a majú záujem byť rovnako povýšené ako muži. Ženy a muži na riaditeľskej úrovni majú tiež rovnako záujem o senior manažment role. Mladšie ženy sú obzvlášť ambiciózne. Deväť z desiatich žien pod 30 rokov chce povýšenie na ďalšiu úroveň a tri zo štyroch sa túžia stať vedúcimi predstaviteľkami.

Zároveň pandémia ukázala ženám, že nový model vyvažovania práce a života je možný. Teraz sa chce máloktorá vrátiť k spôsobu práce ako pred pandémiou. Tieto ženy spochybňujú starané zmýšľanie, že práca a život sú nezlučiteľné a že si musia vybrať jedno alebo druhé.

 

 

Mýtus 3: Najväčšia bariéra pre ženy k napredovaniu je neviditeľný strop tzv. „Glass Ceiling“

Realita : „Pokazený rebíček napredovania“ je najväčšia prekážka pre ženy, aby sa dostali do vedúcich postavení.

Už deväť po sebe nasledujúcich rokov, najväčšou prekážkou je prvý kritický krok -  dostať sa do vedúcej úlohy.  V roku 2023, na každých 100 povýšených mužov na úroveň manažéra bolo iba 87 žien. Zatiaľ čo spoločnosti skromne zvyšujú prezentáciu žien na vrcholových pozíciách, bez toho, aby sa upravil celý rebríček napredovania je to iba provizórna záplata. Pretože rodová nerovnosť pri počiatočných štádiách vstupu na riadiace pozície ovplyvňuje ďalšie možnosti kariérneho rastu u žien. To znamená, že pomer žien a mužov na pracovisku musí byť rovnomerný na všetkých úrovniach od prvého vstupu do vedúcej pozície až po vrcholový manažment, inak tento model nebude fungovať.

 

 

Mýtus 4: Mikroagresie majú " mikro" vplyv

Realita: Mikroagresie majú veľký a trvalý vplyv na ženy

Mikroagresie sú každodennou formou diskriminácie a často sú zakorenené v (aj nevedomej) zaujatosti (bias). Zahŕňajú komentáre alebo správanie sa okolia k ženám na pracovisku — dokonca aj malé, na prvý pohľad neškodné, poznámky môžu byť škodlivé — a niektoré môžu viesť až k poníženiu alebo prepusteniu niekoho na základe ich pohlavia , rasy alebo iného aspektu ich identity . Toto signalizuje neúctu a môže spôsobovať akútny stres a negatívne vplývať na kariéru a zdravie ženy.

Roky údajov poukazujú na skúsenosti žien, že mikroagresia je vo významnej miere vyššia ako u mužov. Ženy sú častokrát považované omylom za juniorné pracovníčky alebo počúvajú komenty o emocionálnej povahe, čo nie je bežné u mužov. V dôsledku toho je pracovisko pre niektoré ženy akoby mentálne mínové pole. Pre ženy, ktoré majú skúsenosti s mikroagresiou na pracovisku je ťažšie navrhovať nové nápady alebo spochybniť už zabehnuté procesy.

Ženy, ktoré majú  skúsenosti s mikroagresiou trikrát častejšie myslia na odchod z ich pracovného miesta a štyrikrát častejšie až takmer vždy to vedie k vyhoreniu. Spoločnosti, ktoré nereagujú na mikroagresiu prichádzajú o všetko, čo ženy vedia ponúknuť a môžu riskovať stratu talentovaných zamestnancov.

Pre ženy je hybridný model práce nie len o flexibilite, ale zároveň, ak ženy pracujú z domu stretávajú sa menej s mikroagresiami na pracovisku a cítia väčšiu psychologickú úroveň bezpečnosti.

JOBin.sk je portál, kde sa ženy môžu zviditeľniť, či už si hľadajú stále zamestnanie alebo rozbiehajú svoj biznis ako freelancer alebo majú talent skrytý v šikovných rukách. JOBin.sk podporuje ženy v každej fáze ich života, či už študujú, hľadajú si zamestnanie alebo sa starajú o deti. JOBin.sk spája talentované ženy, s tými čo talent hľadajú.

 

Zdroj: McKenzie, Women at work survey 2023

 

Foto: Freepik.com