Dočkáme sa väčšej transparentnosti odmeňovania? Budú ženy a muži na rovnakej pozícii zarábať rovnako?
Európska únia prijala nedávno smernicu, ktoré sa zameriava na zrovnoprávnenie a transparentnosť odmeňovania. Tento krok má za cieľ odstrániť dlhodobý problém platovej nerovnosti medzi mužmi a ženami.
Podľa údajov Eurostat bol v roku 2022 rozdiel v odmeňovaní žien a mužov v EÚ 13 % a na Slovensku dosahoval až 15,8 %, čo v praxi znamená, že ženy pracujú na Slovensku asi 1,5 mesiaca dlhšie ako muži, aby dosiahli rovnaký ekonomický výsledok. Tieto rozdiely v odmeňovaní pretrvávajú napriek zásade rovnakej odmeny za rovnakú prácu a zákazu diskriminácie na základe pohlavia.
Čo smernica prináša?
Jednou z najväčších zmien, ktoré toto nariadenie prináša, je povinnosť zamestnávateľov zverejňovať informácie o platoch. Buď zamestnávateľ zverejní rozpätie platov alebo nástupné platy na všetkých inzerovaných pozíciách, a to buď ich zahrnutím do pracovných ponúk alebo informovaním kandidátov pred fázou pohovoru. Taktiež sa zamestnávateľ nesmie pýtať na ich platovú históriu a inzerovanie pracovných ponúk musí byť rodovo neutrálne.
Firmy budú musieť jasne uvádzať, koľko zamestnanci na rovnakých pozíciách zarábajú. To znamená, že zamestnanci budú mať prístup k údajom, ktoré im umožnia porovnať svoje platy s platmi kolegov. Cieľom je dosiahnuť väčšiu transparentnosť a posilniť práva zamestnancov na spravodlivú mzdu.
Po úplnom nadobudnutí účinnosti musia všetci zamestnávatelia so 100 a viac zamestnancami poskytnúť podrobné informácie o rozdieloch v odmeňovaní žien a mužov príslušnému orgánu. Tieto údaje budú musieť byť zverejňované pravidelne, čo opäť posilní transparentnosť a pomôže odhaliť a riešiť prípadné diskriminačné rozdiely v odmeňovaní na pracoviskách.
Stredobodom smernice je očakávanie, že pracoviská budú schopné kategorizovať zamestnancov, ktorí vykonávajú rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty. Zamestnávatelia sprístupnia objektívne a rodovo neutrálne kritéria, ktoré sa používajú na určovanie odmien a platového postupu pracovníkov.
Smernica EÚ sa musí implementovať do vnútroštátnych zákonov do júna 2026.
V súčasnosti prebiehajú v rámci EÚ všeobecné diskusie a konzultácie o tom, ako by mala byť smernica integrovaná do národnej legislatívy jednotlivých členských štátov, vrátane Slovenska.
Niektoré nadnárodné spoločnosti s pobočkami v rôznych európskych krajinách sa rozhodli začať s prípravami a internými testami v predstihu. Cieľom pilotných projektov je nielen pripraviť sa na budúce zákonné povinnosti, ale aj zlepšiť interné procesy a podporiť firemnú kultúru spravodlivosti a rovnosti.
Táto smernica EÚ rieši aj témy vyváženia pracovného a osobného života a jednoznačne predstavuje posun k zníženiu platovej nerovnosti medzi ženami a mužmi v EÚ. Mnohé spoločnosti predstavujú inkluzívne a transparentné pracoviská už teraz. S hľadaním vysnenej práce preto netreba čakať. Pracovný portál JOBin.sk ponúka flexibilné možnosti uplatnenia na trhu práce, či už hľadáte klasické zamestnanie, ponúkate služby ako freelancer alebo si privyrábate popri štúdiu či materskej.
Obrázok: Designed by Freepik