Ženy v IT: prekonávanie stereotypov a rast iniciatív


Informačné technológie (IT) predstavujú dynamický a rýchlo sa meniaci sektor, ktorý zohráva kľúčovú úlohu v modernom svete. Napriek stereotypu, že IT je doménou mužov, ženy zohrávajú v tejto oblasti čoraz významnejšiu úlohu. Ich prítomnosť v IT sektore je dôležitá nielen pre diverzitu a inklúziu, ale aj pre inováciu a pokrok.

V Európskej únii tvoria ženy 52% populácie, ale len 19% z nich sú IT špecialistky. Slovensko sa nachádza ešte pod priemerom EÚ s 15%, uvádza Americká obchodná komora na Slovensku (AmCham Slovakia).

Je dokázané, že diverzita v pracovnom prostredí prináša široké spektrum pohľadov a prístupov k riešeniu problémov, čo vedie k väčšej inovácii. Firmy, ktoré podporujú rodovú rovnosť, zaznamenávajú lepšie finančné výsledky a vyššiu spokojnosť zamestnancov. Ženy v IT prinášajú nové perspektívy, ktoré môžu pomôcť pri vývoji produktov a služieb, ktoré lepšie reflektujú potreby celej spoločnosti.

Medzi hlavné motivačné faktory hľadania si práce v IT sektore pre ženy sú:

  • Atraktívne finančné ohodnotenie a kariérny rast.
  • Časová flexibilita a možnosti práce z domu.
  • Inovácie a kreativita, taktiež možnosti ďalšieho vzdelávania a rastu.
  • Stabilita v odvetví.

Naopak, medzi faktory, ktoré najčastejšie bránia ženám úspešne sa uplatniť v IT sektore sú najmä:

  • Rodové stereotypy, kde technické a IT pozície sú viac spájané s mužmi.
  • Nedostatočne inkluzívne pracoviská a nedostatok kariérnych príležitostí pre ženy.
  • Nedostatok sebadôvery v nadobudnutých vedomostiach a vzdelaní, či nedostatok skúseností.
  • Nedostatok vzorov a mentoriek v sektore.
  • Platové rozdiely medzi mužmi a ženami.
  • Nedostatok vzdelávacích programov zameraných na prilákanie dievčat a žien do sveta IT.

Našťastie, dnes existuje množstvo iniciatív a programov zameraných na podporu digitálnych zručností žien. Príkladom sú rôzne mentorské programy, networkingové podujatia a konferencie špeciálne prispôsobené ženám. Poskytujú pomoc, podporu a poradenstvo pre ženy, ktoré chcú napredovať vo svojej kariére v IT priemysle. Tieto iniciatívy taktiež pomáhajú ženám spojiť sa s rovnako zmýšľajúcimi ženami a IT odborníkmi, získať cenné poznatky, budovať komunitu a vyzdvihovať prínosy žien a ženské vzory v IT sektore.

Na Slovensku pôsobí niekoľko iniciatív so zameraním na podporu dievčat a žien v oblasti IT, ako napríklad Mini Tech MBA . Mini Tech MBA je akadémia vytvorená špeciálne pre ženy, kde počas šúdia získajú ženy komplexný prehľad o IT, zlepšia si digitálne zručnosti a rozšíria sieť kontaktov.

Príbehy úspešných žien v IT ukazujú, že s tvrdou prácou a odhodlaním môžu ženy prekonať prekážky a dosiahnuť vynikajúce výsledky. Príkladom sú Sheryl Sanberg (Facebook/META), Marissa Mayer (Yahoo!, Google) alebo Melanie Perkins (Canva). Na Slovensku môžeme vyzdvihnúť Tatianu Ondrejkovú (Websuppprt), Janu Žitňanskú (ESET) alebo Mirku Uhnak, ktorá vedie akadémiu Mini Tech MBA pre ženy a prináša inšpiratívne príbehy súčasných žien v oblasti technológií. 

Ženy v IT sektore prekonávajú mnohé prekážky, no ich prítomnosť a prínosy sú nepopierateľné. Podpora diverzity a inklúzie v IT je nevyhnutná pre budúcnosť tohto sektora ako i spoločnosti. Aj na pracovnom portáli pre ženy JOBin.sk majú ženy možnosť realizovať sa v oblasti IT. Ak chcú pôsobiť na voľnej nohe a pracovať na rôznorodých projektoch, vytvoria si profil freelancerky. Ak preferujú klasické zamestnanie, vyberú si flexibilnú prácu v oblasti IT u top zamestnávateľov spomedzi pracovných ponúk. Je dôležité pokračovať v iniciatívach, ktoré podporujú ženy v IT a veríme, že ženy budú hrať stále dôležitejšiu úlohu v budovaní technológií zajtrajška.

Ak už máte prácu v IT vyhliadnutú a pripravujete sa na pracovný pohovor, určite sa zíde prečítať si nasledujúce tipy na úspešny pohovor. Ak sa navyše vraciate do pracovného života po dlhšej prestávke, napríklad po materskej, prinášame aj tipy, ako zvládnuť prvé týždne v práci alebo zdieľame skúsenosti, ako pracovať z domu s dieťaťom.